icon-home icon-comment icon-location icon-hamburger icon-personal icon-search icon-link icon-lock icon-unlock icon-mail icon-mail-open icon-like icon-liked icon-star icon-star-fill icon-down icon-up icon-left icon-right icon-arrow-down icon-arrow-up icon-arrow-left icon-arrow-right icon-slider icon-edit icon-delete icon-share icon-repeat icon-settings icon-download icon-telephone icon-plus icon-minus icon-external icon-cloud icon-cloud-download icon-check icon-close icon-calendar icon-calendar-add icon-flag icon-flag-solid icon-play icon-live icon-social-instagram icon-social-facebook icon-social-twitter icon-social-pinterest icon-social-youtube icon-social-whatsapp icon-glass

Country Tarzı Mutfaklara Tazelik Katan 8 Deko-Fikir

Geleneksel country stili mutfakları, mekanı rahatlatan, aurasına ferahlık ve güncellik katan 8 dekorasyon fikri ile tazeliyoruz.

  • 13 Eylül,2022
  • 3 dk okuma
  • Bu içerik 2484 kişi tarafından okundu
  • Yorumlar (0)
PAYLAŞ

Geleneksel country mutfaklar, stil karakteri gereği kalabalıklaşmaya, çoğalmaya, bir sürü detayla dolmaya çok eğilimlidirler. Romantik kır evi mutfağı diye aşık olunan o mutfaklar, birkaç ay içinde tencere tava ve binlerce objeyle dolabilir. Bu durumda, periyodik olarak mekanı fazlalıklardan arındırmalı, çeşitli stil dokunuşları yaparak güncellemeli ve ferahlık, rahatlık katan değişimler yapmalısınız.

Gelin, 8 adımda country mutfağınıza yeni bir yaşam katalım:

1. Kapakları değiştirerek yepyeni bir mutfağa sahip olun

Mutfağın stilini tanımlayan ve en çok vurgulayan parça dolaplar değildir, dolap kapaklarıdır. Çoğunlukla benzer modülleri, daha doğrusu kasaları kullanan üreticiler, stili anlatan kapaklar yoluyla farklı mutfaklar yaratırlar. Dolayısıyla sadece kapakları değiştirerek bile büyük farklılıklar yaratabilirsiniz. Şayet yeni dolap kapakları alamıyorsanız, eski mutfak dolap kapaklarınızı boyayabilirsiniz. Hatta patine gibi teknikler kullanarak stil de katabilirsiniz.

2. Yaratıcı duvar askıları kullanın

Aynı raflardan sıkılmadınız mı? Mutfağınız country bile olsa, zaman değiştikçe o da biraz yaratıcılık ve modern fikirler ister. Bu durumda eski stil raf ve askılar yerine bir güncelleme yapabilirsiniz: Yapı marketlerde satışa sunulan ve hobi köşelerinde veya çalışma odalarında çok işe yarayan kendinden delikli tezgahlardan alabilir, ekipmanlarınızı onun üzerindeki deliklere çengellerla asabilirsiniz. Hem eşyaları birarada tutmuş olursunuz hem de mekana çağdaş bir dokunuş katmış olursunuz.

3. Tezgah arkasında odak noktası yaratın

Büyük değişimler yapacak zaman ve bütçeniz yoksa basit değişimlerle bu etkiyi yakalayabilirsiniz. Çalışma istasyonunun tam ortasında yer alan ve her türlü bulaşık işlemine, ısıya, hazırlık aşamalarına maruz kalan tezgah arkası, bir süre sonra deforme olur. İşte o alanı yeni karolarla veya mozaiklerle kaplayabilir, şayet kaplı değilse boya rengini değiştirebilirsiniz. Biraz daha cesur bir hareket ise, tezgah arkasını bir odak noktası olarak kabul etmek ve orada dikkat çeken bir karo tasarımı yaratmaktır. Örneğin üç boyutlu karolarla yüzeye derinlik katarak illüzyonist bir etki yaratabilirsiniz.

Çanakkale Seramik’in 30 x 60 cm boyutundaki Natte karoları, prizmatik dokusuyla oldukça farklı bir model; tezgah arkasındaki duvara bozuk düzen uygulandığında istediğiniz odak noktasını rahatlıkla yakalarsınız.

4. Eğlenceli ve renkli kutularla depolama imkanını artırın

Depolama deyince insanın aklına hep plastik, üst üste yığılı kutular ve tekerlekli raf sistemleri geliyor. Ama country mutfakta depolama demek, biraz daha farklılaşabilme şansınız var demektir. Nasıl mı? Country sıcaklığını, davetkarlığını, romantizmini ve çocuksuluğunu kullanarak elbette… Bit pazarlarında satılan vintage kutular, bisküvi kutuları, çay kutuları veya renkli dikiş kutuları gibi parçalarla gruplamalar yaratabilir ve ada mutfa raflarında, sabit dolabın üstünde veya masa üzerinde sergileyebilirsiniz. Ayrıca onları saklama işlevinde de kullanabilirsiniz.

5. Aydınlık ve açık renklerden faydalanın

Country mutfakların en önemli özelliklerinden biri, gün ışığıyla olan bağlarıdır. Kır havasının verdiği doğa duygusu, temiz hava, yenilenme fikri gibi pozitif etkiler gün ışığının kazandırdığı vitaminlerle, hormonal dengeyle birleşir. Şayet mutfağınız bol bol gün ışığı alıyorsa ve stili de country ise, dekorasyonunu beyaz ve açık meşe gibi insanın içini açan, aydınlık bir renk paletiyle kurgulayabilirsiniz. Beyaz sandalyeler, meşe masa, beyaz bacaklı meşe tabureler, hasır aydınlatmalar, meşe tezgahlı beyaz dolaplar country mutfaklara taze nefes katan yeni bir dekorasyonun parçaları olabilir.

6. Mutfağa bitkiler yerleştirin

Doğa, her şeyi iyileştiriyor değil mi? Pencerenin dışındaki yeşil örtüyü içeri taşıyarak kendinizi ve country mutfağınızı doğanın şifalı kollarına bırakmanızı öneririz. Sarkan bitkiler, koparılıp yemeğe katılan fesleğenler, kocaman yapraklı devetabanları, pencereyi saran sarmaşıklar ve şifalı ot saksıları, mutfağın habitatını güçlendirir ve daha genç bir mekan olmasını sağlar.

7. Kulpları, elektrik anahtarlarını ve prizleri değiştirin

Küçücük bir detaydan bahsettiğimizi düşünebilirsiniz ama kulpların ve elektrik noktalarının yenilenmesi büyük resimde fark yaratır. Örneğin eski, yıpranmış ve yorulmuş metal kulplar seramik düğmelerle değiştirilebilir. Vintage stil bakır elektrik anahtarları veya yine vintage tarzda seramik prizler seçilebilir. Mutfakta bir renk vurgusu düşünüyorsanız kulplar, bu rengi perspektifte devam ettirmeniz için kaçırılmaz bir fırsattır. Ayrıca yeni düğme ve kulpların hijyen ve güvenlik açısından da artı puan taşıdıklarını belirtelim.

8. Still-life köşeler hazırlayın

Mutfak, insanın gerçek hayattaki dertleri, tasaları unuttuğu, lezzetlerin, kokuların ve tadların içinde kaybolarak mutlu olduğu yer olmalıdır. Tüm duyulara hitap etmelidir, onları şımartmalıdır. Bir damak ve koku dansına kucak açtığı kadar, görselliği de önemsenmelidir. Yani mutfağınız ilham verici köşelere sahip olmalıdır, fotojenik olmalıdır.

Siz de country gibi fotojenik bir mutfak tarzına sahipseniz, çeşitli köşelerde çiçekler, keten tekstil dokuları, mumlar, kurabiyelerle still-life köşeler kurgulayabilir ve mutfağınızı sosyal medyada popüler bir yer haline getirebilirsiniz.

PAYLAŞ
Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı.

Benzer İçerikler